დღე : 31
ღამე : 19
კონტაქტი

საპატიო მოქალაქეები

  გორის საპატიო მოქალაქეები

 

წოდება ენიჭებათ პირებს გორის მუნიციპალიტეტის წინაშე გაწეული განსაკუთრებული დამსახურებისათვის, საზოგადოებისთვის ხანგრძლივი და ღირსეული სამსახურისა და მაღალი პროფესიული ოსტატობისთვის.

 

2022 წელი

 

თინა ბრეგვაძე - კეთილდღეობისა და განვითარების ცენტრის ხელმძღვანელი (შშმ პირთა სარეაბილიტაციო ცენტრი)

ჯემალ მჭედლიშვილი - წარმატებული სპორტსმენი

გიორგი გოგშელიძე - წარმატებული სპორტსმენი

თინა წერეთელი - საბავშვო ბაღის დირექტორი

დარია ვაშაგაშვილი - გორის საბრძოლო დიდების მუზეუმის დირექტორი

მარიზა აბრამიძე - შიდა ქართლში ქალთა საბჭოს ხელმძღვანელი

შალვა ტაბატაძე - ინჟინერი

 

2021 წელი

ოთო გვრიტიშვილი - სამოქალაქო აქტივისტი, ფოტოგრაფი, გორელ ფოტოგრაფთა კლუბის დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი, ხელოვნების სახლის დამფუძნებელი, ტექნიკური რეჟისორი

ერმინე მაღრაძე - მხარვარ-ფერმწერი, ტიხროვანი მინანქრის ოსტატი და პედაგოგი

ნანა კავლელაშვილი - ექიმი პედიატრი

ანზორ თენაძე -  საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელი ქართულ ჭიდაობაში

მარინა გიუნაშვილი - საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის დირექტორი

 

2020 წელი

დარეჯან ჭამაური -  რესპუბლიკის დამსახურებული არტისტი და კოტე მარჯანიშვილის პრემიის ლაურეატი

ვლადიმერ სუხიშვილი - აკადემიკოსი

ვაჟა კვალიაშვილი - აკადემიკოსი

 

2019 წელი

ვაჟა შაქარაშვილი - მწერალი და საზოგადო მოღვაწე

თინათინ სოსანიძე - ქალაქის განვითარებაში მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანისთვის

გიორგი სოსიაშვილი - მწერალი, საზოგადო მოღვაწე, მკვლევარი, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი

პაატა ბესტაევაშვილი - "სიონის" ტაძრის სახელმწიფო მცველი, გიდი

გერონტი გოგინაშვილი - იაკობ გოგებაშვილის პრემიის ლაურეატი, საქართველოს მწერალთა შემოქმედებითი კავშირის წევრი, ეროვნული აკადემიის წევრი, ამიერკავკასიის ხალხთა აკადემიის წევრი, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, საქართველოს საერთაშორისო აკადემიის პროფესორი, სპორტის ოსტატი ქართულ ჭიდაობაში

დავით ქიტიაშვილი - კომპოზიტორი, კულტურისა და ხელოვნების აღორძინების შიდა ქართლის რეგიონული ფონდის თავმჯდომარე

ჯემალ რაზმაძე - წარმატებული გორელი ფეხბურთელი

ვახტყანგ ყანჩაველი - ღირსების ორდენის კავალერი, მე-5 მოწვევის პარლამენტის წევრი

თეიმურაზ ხუბულური - ძიუდოისტი, სპორტის დამსახურებუბელი ოსტატი, ღირსების ორდენის კავალერი, ორგზის მსოფლიო მსოფლიო ჩემპიონი, სამგზის ევროპის ჩემპიონი

სევერიან ქარელი - საერთაშორისო სპორტის ოსტატი, საქართველოს სპორტის დამსახურებული მოღვაწე, ხალხთა მე-5 სპარტაკიადის პირველი ჩემპიონი, საერთაშორისო ტურნირების გამარჯვებული

რობერტ მაღლაკელიძე - ღირსების ორდენი კავალერი, მსოფლიო მუზეუმების გაერთიანების ICOM – ის წევრი, ტიტული მიენიჭა გამორჩეული საზოგადოებრივი მოღვაწეობისთვის

გურამ მაჩაიძე - ღვაწლმოსილი ექიმი - ნევროპათოლოგი გურამ მაჩაიძე

ცირა ჯაჯანიძე - დამსახურებული პედაგოგი, ღირსების ორდენის კავალერი

სესილია ხუციშვილი გვერდწითელი - დამსახურებული პედაგოგი

ბადრი ხუციშვილი - 2008 წლის ომის დროს საკუთარი ოჯახის რისკის ფასად შეიფარა და გადაარჩინა უამრავი დაჭრილი ჯარისკაცი. თავდადებისთვის დაჯილდოებულია  მედლით

 

2018 წელი

ალექსანდრე დიდებელი - სკოლამდელი განათლების განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის

ლევან ოზგებაშვილი - მსახიობი, საქართველოს დამსახურებული არტისტი, ღირსების ორდენის კავალერი

მიხეილ ზაუტაშვილი - დამსახურებული მწვრთნელი (ძიუდო)

ომარ ხაბელაშვილი - ფოტო-ვიდეო ოპერატორი

ნუგზარ ქარელი - ექიმი (ქირურგი)

ქეთი მელუა - ქართველი მომღერალი, რომელმაც წარმატებული კარიერა აწყო ბრიტანეთში. ქეთი მელუამ ევროპაში ქალთა კამერული გუნდის შემოქმედების პოპულარიზაციით, ხელი შეუწყო ჩვენი ქალაქის საერთაშორისო რეპუტაციისა და ცნობადობის ამაღლება

 

2017 წელი

თეონა ცირამუა - დირიჟორი, გორის ქალთა კამერული გუნდის ხელმძღვანელი

მაყვალა ხორბალაძე - კომპოზიტორი

სოსო ნემსაძე - რეჟისორი

გულნარა ჩიტაძე - მხატვარი

ომარ ხუბაევი - ქორეოგრაფი

ელდარ მამისთვალაშვილი - ისტორიკოსი

ანზორ გვაძაბია - მსახიობი, რეჟისორი

 

2017 წლამდე 

ვაჟა აბრამაშვილი - ტიტული მიენიჭა გამორჩეული საზოგადოებრივი მოღვაწეობისთვის

ირადიონ ტაბატაძე - გამომგონებელი, მინიჭებული აქვს "ადგილობრივი ლიდერი გამომგონებლის" წოდება. მისი გამოგონებები განახლებადი რესურსების გამოყენებას და ეკოლოგიური პრობლემების გადაჭრას უკავშირდება, ღირსების ორდენის კავალერი

ჯემალ ინჯია - პოეტი, გალაქტიონ ტაბიძისა და ფრიდონ ხალვაშის პრემიების ლაურიატი,

ვანო ჩხიკვაძე - მწერალი, პუბლიცისტი, პროზაიკოსი, არაერთი ლიტერატურული პრემიის ლაურეატი

ვახტანგ ჭანკოტაძე - ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი, ათეულობით სამეცნიერო შრომის, გამოგონებისა და ოთხასამდე პუბლიცისტური წერილის ავტორი

ჩეკო ტატალაშვილი - სახალხო არტისტი,

გურამ პაპიტაშვილი - საქართველოს დამსახურებული მწვრთნელი (ძიუდო)

მეუფე ანდრია (გვაზავა) - გორისა და ატენის  მიტროპოლიტი

ოთარ ქუთათელაძე - რესპუბლიკის დამსაახურებული არტისტი, მარჯანიშვილის პრემიის ლაურეატი

ანზორ კუპრაძე - ქორეოგრაფი

მიტროპოლიტ თადეოზი - ტიტული მიენიჭა გამორჩეული საზოგადოებრივი მოღვაწეობისთვის

გიორგი ხატიძე - ღვაწლმოსილი პედაგოგი

ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი - თავისუფალი სტილით მოჭიდავე, ოლიმპიური ჩემპიონი, მსოფლიო ჩემპიონი, ევროპის მრავალგზის ჩემპიონი, საქართველოს საუკეთესო სპორტსმენი, ბრწყინვალების საპრეზიდენტო ორდენის კავალერი

გენო პეტრიაშვილი - თავისუფალი სტილით მოჭიდავე,  საქართველოს საუკეთესო ახალგაზრდა სპორტსმენი, მსოფლიოსა და ევროპის მრავალგზის ჩემპიონი, ოლიმპიური პრიზიორი, წლის საუკეთესო სპორტსმენი

ლაშა შავდათუაშვილი - ძიუდოისტი, ოლიმპიური თამაშების მსოფლიოს და ევროპის ჩემპიონი, ერთადერთი ქართველი ძიუდოისტი, რომელიც ოლიმპიური თამაშების სამივე სინჯის მედლის მფლობელია, ბრწყინვალების საპრეზიდენტო ორდენის კავალერი, ღირსების ორდენის კავალერი,

ინესა მერაბიშვილი - საქართველოს ბაირონის საზოგადოების პრეზიდენტი, თბილისის ბაირონის სკოლის დირექტორი, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი

ალექსანდრე ელიზბარაშვილი - საზოგადო მოღვაწე

შალვა მოსიძე - არტისტი, დირიჟორი, მუსიკოსი, პედაგოგი, გორის ქალთა კამერული გუნდის დამაარსებელი

ავთანდილ ლობჟანიძე - მოცეკვავე, გორის კოლორიტი

მეუფე ისაია (ჭანტურია) - ნიქოზისა და ცხინვალის მიტროპოლიტი

შალვა ხერხეულიძე - მსახიობი

ნუგზარ სხირელი - მსოფლიოში აღიარებული მწვრთნელი, ღირსების ორდენისა და ღირსების მედლის კავალერი. მისი დაარსებულია გორში თავისუფალი ჭიდაობის სკოლა. სხირელის აღზრდილები არიან წარმატებული სპორტსმენები - საქართველოს, ევროპის, მსოფლიოსა და ოლიმპიური ჩემპიონები

ვასო კახნიაშვილი - მსახიობი

ტრიფონ გამსახურდია - ექიმი, საზოგადო მოღვაწე, ქიმიკოსი

ბაგრატ გოცირიძე - საზოგადო მოღვაძე

სიკო ხოჯევანიშვილო - გამორჩეული საზოგადოებრივი მოღვაწეობისთვის

ზურა ბიძინაშვილი - ექიმი

სანდრო კაჭარავა - მუსიკოსი

ჩეკო ტატალაშვილი - მსახიობი

ნათელა გამსახურდია - ექიმი (ტრიფონ გამსახურდიას დედა)